‘Türkler ABD’ye meydan okuyor!’ Türkiye’nin yeni hamlesini böyle duyurdular

Bloomberg, “Türkiye ABD’ye meydan okuyarak, Rusya’dan bir nükleer santral daha inşa etmesini istiyor” başlıklı çarpıcı bir tahlil yayımladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidara geldiği yıldan bu yana, bağımsız bir dış siyaset anlayışını benimseyerek yeni müttefikler edinmekte son derece özgür hareket ettiği ve başlı başına bir güç olarak Türkiye’yi yine inşa ettiği vurgulanan makalede, bu sebeple Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’nin, Rusya’nın işgalini kınadığını fakat Batı yaptırımlarına katılmadığı belirtildi.

Türkiye’nin bu istikrar siyaseti sayesinde hem kendi çıkarlarını teminat altına aldığı, hem tahıl koridoru ve esir takası hususlarında öncü rol oynadığı hem de Rus şirketler, yatırımcılar ve turistler için de cazip bir ülke haline geldiği söz edildi.

TÜRKİYE, ABD’YE MEYDAN OKUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünya siyasetinde kıymetli bir rol oynadığı belirtilen makalede şu tabirler yer aldı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ve Latin Amerika’da düzinelerce diplomatik misyon açtı. Birinci etapta Orta Asya’ya odaklanarak, Türkiye’yi, bölgesel bir işbirliği örgütü olan Şanghay İşbirliği Örgütü’ne katılan birinci NATO üyesi yapma kelamı verdi. Artık ise tesir alanını Ortadoğu’ya hakikat genişletiyor. 2019 yılında Türkiye, NATO müttefiklerine meydan okuyarak Rus S-400 hava savunma füzelerini satın aldı. Rus devletine ilişkin nükleer güç şirketi Rosatom, Türkiye’nin Akdeniz kıyısında 20 milyar dolarlık bir nükleer santral inşa ediyor ve Türkiye hükümeti bu nükleer santralden bir tane daha inşa etmesini istedi.

Eylül ayında New York’a yaptığı ziyarette Erdoğan, yalnızca beş daimi üyenin önceliklerini dikkate alan Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun yine yapılandırılması davetinde bulundu. Dünyanın beşten büyük olduğunu söyleyerek , “çok kutuplu, çok merkezli, çok kültürlü, daha kapsayıcı ve daha adil bir global sistemi savunuyoruz” dedi. Türkiye’nin hiçbir vakit alternatifsiz olmadığının da bildirisini vererek, müttefiklerine karşı avantajlı bir pozisyonda olduğunu gösterdi.

Moskova ile bağları koparmadan Kiev hükümetinin yanında olarak, Erdoğan bu siyasetle kendi doktrinini oluşturdu. Rusya’nın Ukrayna’nın dört eyaletini ilhak etmesini kınadı, Rus gemilerini ve uçaklarını Türk denetimindeki deniz ve hava yollarından men etti. Türk şirketi Bayraktar, Ukrayna’ya onlarca silahlı insansız hava aracı sattı. Fakat Erdoğan, Rusya’yı gaye alan yaptırımlara katılmayı reddetti. Birtakım batılı müttefikleri savaşı kışkırtmakla suçladı ve onları Rusya’yı “küçümsememeleri” konusunda uyardı. Putin ile Temmuz ve Ekim ayları ortasında dört kere bir ortaya geldi ve Türkiye’yi arabulucu olarak konumlandırdı. Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından tahıl sevkiyatlarının tekrar başlamasına ve mahkum takasına müsaade verecek bir muahedeye aracılık etti.”

Makalede, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yaklaşımıyla, başta ABD olmak üzere Batı’nın dünyaya dayatmak istediği siyasetlerine adeta meydan okudu” denildi.

Türkiye’nin Rusya’ya karşı yaptırımlara dahil olması dilek edilse de, Batılı müttefikler için Türkiye’nin vazgeçilemez bir ortak olduğu ve bu hususta uygulanacak bir yaptırımın Türkiye ile alakaları tehlikeye atabileceğinden çekinildiği vurgulandı.

KAYNAK: STAR GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir