Türbe sanılan yerden hayvan kemikleri çıktı

Çorum’da kaçak yapıldığı gerekçesiyle yıkılan Galibi Vakfı İbadethanesi ve Külliyesi’nde, türbe denilen alanda rastlanan kemik kesimlerinin, 35 yaşlarındaki bir insan ile 3 koyun, 1 büyükbaş ve 1 tavuğa ilişkin olduğu tespit edildi.

Prof. Dr. Arif Ersoy Caddesi’ne kaçak yapıldığı belirlenen, akabinde yıkım kararı verilen Galibi Vakfı İbadethanesi ve Külliyesi’nin yıkımı tamamlandı.

Türbe olduğu belirtilen alanda yıkım sırasında bulunan kemik kesimleri da toplanıp, Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Kısmı’na gönderildi.

Buradaki incelemenin akabinde kemiklerin, 35 yaşlarındaki bir insan ile 3 koyun, 1 büyükbaş ve 1 tavuğa ilişkin olduğu belirlendi. Tespit edilen insan kemiklerine ait de farklı bir incelemenin başlatılacağı öğrenildi.

Çorum Belediyesi’ne bağlı takımlar, 30 Mayıs’ta mahkeme kararı sonrası Galibi Vakfı İbadethanesi ve Külliyesi’nde yıkım çalışması başlattı. Bölgeye gelip, reaksiyon gösteren bir küme, yapının ibadethane kısmının bitişinde Danişment Gazi askerlerinden “Aziz Sultan Hazretleri”nin Türbesi olduğunu sav etti.

Belediye yetkileri ise Anıtlar Yüksek Kurulu incelemesinde türbenin boş olduğunun anlaşıldığını lisana getirdi. Çorum Belediyesi de mevzuya ait yaptığı yazılı açıklamada, yapının yıkılması ile Prof. Dr. Arif Ersoy Caddesi’nin tamamının hizmete açılacağını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir