Satın aldıkları otomobilin önü 2013, arkası 2015 model çıktı

Alanya’da ortak galeri ve emlakçılık yapan Kemal Ehil ile Tunahan Şimşek, 18 Mayıs’ta Barış K.’nin arabasını 285 bin liraya satın almak için anlaştı. Arabası dönem süreçleri öncesi ilçedeki ekspere götüren ortaklar, 2014 model arabanın bütün aksamının sağlam, kaportanın üzerinde gözle görünen ezik, çizik ve dolu yağışından kaynaklanan izler olduğu tarafında rapor verildi. Ortaklar rapor doğrultusunda Barış K.’ye 285 bin lirayı ödeyerek arabası satın alıp dönemini Tunahan Şimşek üzerine yaptırdı.

ALICI VAZGEÇTİ

Uzman ve Şimşek, geçen günlerde arabası internet üzerinden satışa sunup, anlaştıkları alıcıyı İstanbul’dan Alanya’ya davet etti. Müşteri, arabanın farklı bir firmadan ekspertiz raporunu talep etti. Bunun üzerine ilçedeki öbür ekspere götürülen araba incelendikten sonra verilen raporda, ‘Otomobilin ağır süreçli ve pert kaydı olduğu, ortadan kesik ve ekleme yapıldığı, çeşitli noktalarında ezik ve çiziklerin olduğu’ tabirleri yer aldı. 7 Ekim tarihli ekspertiz raporu sonrası İstanbul’dan gelen müşteri, arabası almaktan vazgeçti.

ÖN VE ARDI FARKLI

Araba hakkında bilgi almak isteyen Şimşek, birinci ekspertiz raporunu düzenleyen firmaya giderek ikinci raporu gösterdi. Bunun üzerine firma yetkilileri teze nazaran zararın telafisi için 12 bin 500 lira önerdi. Teklifi kabul etmeyen ortaklar sonrasında arabası yetkili servise götürdü. Burada yapılan inceleme sonrası servis vazifelileri, araba kasasının ön kapı hizasından kesik olduğunu ve kaynakla birleştirildiğini, kasanın ön kısmının 2013, art tarafının ise 2015 model öbür bir arabadan alındığı istikametinde görüş belirtti.

‘DEĞER FARKINI İSTİYORUZ’

Ortaklardan Kemal Uzman, arabası alırken yaptırdıkları ekspertizde verilen raporda kıymetli hasarın olmadığı tarafında görüş belirtildiğini anlattı. Ehil, “Aracı satmak için internete ilan verdik. Ekim ayı içerisinde arabaya müşteri çıktı. İstanbul’dan 2 kişi geldi. Müşterilere aldığımız ekspertiz raporunu gösterdik. Onlar farklı bir firmadan rapor almak istediklerini söyledi. Arabası oraya götürdük. Usta, arabanın eklemeli olduğunu ve kaynaklı olduğunu söyledi” dedi.

Rapor üzerine ortağı Tunahan Şimşek’in, kendilerine birinci ekspertiz raporunu veren firmaya gittiğini tabir eden Ehil, “Firma yetkilileri, ikinci raporu doğrulayıp, yanlışlarını kabul etmiş. ‘Bir hafta içerisinde size dönüş yapacağız’ demiş. Ekspertiz yapan firmayla yaptığımız görüşmede tekrar yanılgılarını kabul ederek, bize 12 bin 500 lira üzere komik bir bedeli teklif ettiler. Biz bu arabası ya geri almalarını ya da ortadaki paha farkını ödemelerini istiyoruz” diye konuştu.

Mağduriyetlerinin giderilmesini talep eden Şimşek, arabası satan Barış K. ve kusurlu ekspertiz raporu düzenleyen firma hakkında hata duyurusunda bulunduklarını söyledi. Öteki ortak Şimşek ise 2014 model arabanın ön kısmının 2013, art kısmının ise 2015 model arabadan alınıp birleştirilmesinin şaşkınlığını yaşadıklarını belirtti

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir