Peru’nun üç eski devlet başkanı aynı cezaevinde kalacak

ABD, hakkında yolsuzluk suçlamaları bulunan Peru’nun eski devlet başkanı Alejandro Toledo’yu ülkesine iade etme kararı aldı. Toledo, polis nezaretinde Peru’ya varmasının akabinde başşehir Lima’daki Barbadillo Cezaevine gönderildi.

AA’nın aktardığına nazaran, 18 ay önleyici mahpus cezasına çarptırılan Toledo’nun, eski devlet liderleri Alberto Fujimori ve Petro Castillo’nun da bulunduğu cezaevine gönderileceği bildirildi. Adalet Bakanı Jose Tello, basına yaptığı açıklamada, Toledo için Adalet Bakanlığı tarafından bir prosedür uygulanacağını belirtilerek, gerekli sıhhat denetimlerinden geçirilmesinin akabinde eski devlet liderinin Barbadillo’da tutulacağını kaydetti.

ABD, 22 Şubat’taki açıklamasında, yolsuzlukla suçlanan Toledo’yu iade etme kararı almıştı. Brezilyalı şirket Odebrecht’ten 30 milyon dolardan fazla rüşvet almakla suçlanan Toledo hakkında Peru’da 20 yıl mahpus cezası istemiyle açılmış bir dava bulunuyor. Toledo ise suçlamaları reddediyor.

Toledo, misyondan ayrıldığı 2006’tan bu yana ABD’de yaşıyor. İadesinin istenmesinin akabinde 2019’da ABD makamları tarafından gözaltına alınan Toledo’nun 8 aylık tutukluluğu 2020’deki Covid-19 salgını nedeniyle mesken mahpusunda devam etmişti.

SUÇLAMALAR NELER?

Brezilya merkezli inşaat firması Odebrecht’in birçok Latin Amerika ülkesinin devlet liderlerine, üst seviye devlet memurları ve yöneticilerine 2001’den bu yana 800 milyon dolar rüşvet verdiği ortaya çıkmıştı.

Latin Amerika’daki 7 ülke, 28 Nisan 2017’de, inşaat firması Odebrecht tarafından hükümet yetkililerine ödenen rüşvet soruşturmasına ait bilgi paylaşılması için Brezilya’ya talepte bulunmuştu. Odebrecht kurduğu rüşvet sistemleri nedeniyle ABD, Brezilya ve İsviçre’de 3,5 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir