Onlarca kişi öldü, binlerce ev elektriksiz kaldı! Nüfusun yüzde 60’ı tehlike altında

ABD’nin büyük bir kesitini tesiri altına alan kar fırtınası devam ediyor. Kar kalınlığının bir metreyi aştığı kentte araçların trafiğe çıkışı yasaklandı.

RAFLAR BOŞALDI

Amerikalılar ağır ve uzun kar yağışı dehşetiyle marketlerdeki temel besin gereçlerini tüketti, marketlerin rafları boşaltıldı.

Yerel kaynaklara nazaran bir üstün markette yağmalama olayları da yaşandı. Kar fırtınasında mahsur kalan Buffalo kentinin kimi sakinleri Noel’i itfaiye binalarında kutladı.

YÜZDE 94’Ü ELEKTRİKSİZ KALDI

ABD’de milyonlarca kişi kar fırtınası nedeniyle elektriksiz kaldı. New York’a bağlı Erie İlçe yöneticisi Mark Poloncarz, yaptığı açıklamada, ilçede elektrikleri kesik olan mesken ve iş yerlerinin yüzde 94’üne elektrik verildiğini fakat hala 12 bin mesken ve iş yerinde elektriklerin kesik olduğunu belirtti.

Poloncarz, gün içinde de yaklaşık 20 santimetre kalınlığında kar yağmasını beklediklerini söz ederek, “Bu fecî bir durum. Sokakları açmaya ve temizlemeye ve şimdi temizlenmemiş alanlara girmeye çalıştığımız için bu âlâ olmadı.” dedi.

ÖLÜ SAYISI SÜRATLE ARTIYOR

Erie ilçesinde kar fırtınasında ölenlerin sayısının bir günde 13’ten 27’ye yükseldiği bildirildi.

Associated Press’in ülke genelinde topladığı bilgilere nazaran New York’ta kar fırtınası kaynaklı meyyit sayısı 27’ye çıkarken, Ohio’da 10, Kansas ve Kentucky’de 3’er, Colorado’da 2, Missouri, Tenessee ve Wisconsin’de birer kişi olmak üzere hayatını kaybedenlerin sayısı 48’e ulaştı.

Diğer taraftan Amerikan NBC televizyonuna nazaran Colorado, Illinois, Kansas, Kentucky, Michigan, Missouri, Nebraska, New York, Ohio, Oklahoma, Tennessee ve Wisconsin eyaletlerinde 55 kişi hayatını kaybetti.

NÜFUSUN YÜZDE 60’I KAR FIRTINASININ TESİRİ ALTINDA

Kanada’daki Büyük Göller’den Meksika hududundaki Rio Grande’ye kadar kapsamı genişleyen “ölümcül kar fırtınası”, ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ını olumsuz etkiledi.

Uçuş takip sitesi FlightAware, ABD’de son 4 günde yaklaşık 13 bin uçuşun iptal edildiğini bildirdi.

“NESİLDE BİR KERE GÖRÜLEBİLECEK” ŞİDDETTE BİR SOĞUK

ABD’de, 21 Aralık’ta ulusal ve lokal hava raporlama kurumları, “nesilde bir kere görülebilecek” şiddette soğuk ve karlı hava kaideleri konusunda ihtarda bulunmuştu.

Ulusal Hava Durumu Servisi (NOAA), ülkenin kimi bölgelerinde son 40 yıldır yaşanmamış soğuk hava kurallarının yaklaştığını duyurmuştu.

Hava durumu servisi, “Yoğun kar yağışının, seyahatleri çok güç yahut imkansız hale getirebileceğine ve hayati tehlike oluşturabileceğine” işaret etmişti.

Ayrıca, soğuk havanın tesiriyle oluşacak fırtınanın, ülkenin Kanada sonundaki Great Lakes bölgesinde 3. kategorideki kasırganın basıncına eş kıymet olacağı bilgisi paylaşılmıştı.

NEHİR SULARININ ALTINDA KALDI

Fırtına nedeniyle New Jersey’nin Manhattan’a bakan kıyı şeridindeki bazı hastane ve iş yerlerinin giriş katları, taşan Hudson Nehri’nin suları altında kalırken sele maruz kalan birçok araç ziyan görmüştü.

Queens ve Brooklyn’in kıyı bölgeleri de yükselen okyanus sularından ziyan görürken şiddetli rüzgarın getirdiği dalgalar kıyı şeridindeki kimi caddeleri ve ömür alanlarını kullanılamaz hale getirmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir