Memur maaş zammı ne kadar olacak? Memur zammı için refah payı verilecek mi?

Memur artırımı, 2 Ocak 2023’de açıklanacak aralık ayı enflasyonu bekleniyor lakin memura ve memur emeklilerine gelecek artırım oranı aşikâr oldu üzere. Hayli düşük bir artırım alacak olan milyonlarca memurun umudu, seçim yılına girilirken refah hissesi verilmesi istikametinde.

MEMUR MAAŞ ARTIRIMI NE KADAR?

Enflasyondaki artış aralık ayında yüzde 3 civarında gerçekleşir ve seçime yılına özel ek artırım verilmezse memur ve memur emeklileri yüzde 18.6 oranında ufak bir maaş artırımıyla yetinmek zorunda kalacak.

MEMUR VE EMEKLİYE REFAH HİSSESİ İÇİN GÖZLER KABİNE TOPLANTISINDA

Kabine toplantısı gündeminde yer alan mevzular ortasında Gelir Vergisi dilimleri, memur ve emekliye refah hissesi yer alıyor. Erdoğan, Kabine’de alınan kararları toplantı bitiminde canlı yayında kamuoyuna duyuracak.

MEMURA OCAK ARTIRIMI YÜZDE 18.6

TÜİK’e nazaran temmuzdan bu yana geçen 5 ayda tüketici fiyatları yüzde 14.05 arttı. Temmuzda memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı hariç yüzde 7 artırım yapılmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığı hesap prosedürüne nazaran, memur ve memur emeklisinin geride kalan 5 ay için yüzde 6.6 oranında enflasyon farkı alacağı oluştu. Maaş ve emekli aylıklarının gerçek hayat pahalılığını ölçmeyen TÜİK enflasyonu karşısında bile eridiğini gösteren bu fark çabucak değil, yeni yılda yapılacak toplu mukavele artırımıyla birlikte ödenecek. Aralıkta enflasyonun, yüzde 3 artması durumunda 6 aylık enflasyon yüzde 17.5’e yükselecek. Böylelikle memur ve memur emeklisinin enflasyon farkı alacağı yüzde 9.8’e çıkacak. Memur ve emeklisi, enflasyon farkının yanı sıra alacağı yüzde 8’lik toplu mukavele artırımıyla birlikte toplam artırım oranı yüzde 18.6 seviyesinde kalacak. Emekçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına ise 6 aylık enflasyon kadar, yani yüzde 17.5 oranında artırım yapılacak.

ERDOĞAN’DAN MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan minimum fiyatı açıkladığı basın toplantısında memur ve emekli maaşı hakkında da konuştu. Konuşmasının satır başları şu halde;

– Geçtiğimiz haftalarda kamu vazifelilerinin ek göstergeden sözleşmelilerin takıma geçirilmesine kadar anlayışla tahlile kavuşturduk. Memur ve emekli maaşlarında yapılacak artış oranlarını da bu halde tespit edeceğiz.

– Bilindiği üzere ülkemizde 2002 yılında 184 lira olan minimum fiyat bizim devrimizde nominal olarak 30 kat, gerçek olarak yüzde 142 oranında artmıştır. Geçtiğimiz yıl başında minimum fiyata o günlerin kurallarını dikkate alarak yüzde 50 oranında artış yaparak net 4 bin 253 liraya yükseltmiştik. Bununla kalmamış taban fiyattan alınan gelir ve damga vergisini kaldırmıştık. Temmuz ayında yeni düzenlemeyle taban fiyatı 5 bin 500 liraya çıkardık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir