İspanya’da işçi haklarını çiğneyen kurye şirketine rekor ceza

İspanya’da sol koalisyon hükümetinin bir yıl evvel çıkardığı kanunla, dijital ortamdaki siparişlerle çalışan kuryelere tanınan personel haklarını çiğnemekten birinci kere bir kurye şirketine para cezası kesildi.

Çalışma Bakanlığı Müfettişliği, Ağustos 2021’de yürürlüğe giren yasa kapsamında zarurî olan personel haklarını çiğneyerek çalıştırdığı bisikletli kuryelerin toplumsal güvenlik primlerini ödemediği ve uydurma özgür meslek dokümanı kullandığı gerekçesiyle Glovo şirketine 78,9 milyon avro para cezası kesti.

Glovo’nun Barselona ve Valensiya kentlerindeki çalışanlarıyla kontaklı olan para cezasının yaklaşık 50 milyon avrosunun uydurma hür meslek dokümanı kullanmaktan, 29 milyon avrosunun da toplumsal güvenlik borcundan kaynaklandığı belirtildi.

Söz konusu şirketin Barselona’da 8 bin 331, Valensiya’da da 2 bin 283 çalışanı bulunurken, tüm bu çalışanların yasa düzenlemesinin yapılması istendi.

Çalışma ve Sosyal Ekonomi Bakanı Yolanda Diaz, konuya ait değerlendirmesinde, “Yasanın gücü bu tip çalışan şirketlerin üzerine düşecektir. Emekçilerin haklarının çiğnenmesinin yanı sıra bu şirket Bakanlık müfettişlerinin çalışmalarını engellemeye çalışmıştır. Bu, toplumsal, demokrat ve hukuk devletinde kabul edilemez. Şirketler, yasanın getirdiği yükümlülükleri yerine getirmelidir” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir