İBB Şehir Tiyatroları, klasik eserleri İstanbul seyircisiyle buluşturuyor

İBB Kent Tiyatroları’nın 2022-2023 döneminde ana teması “İstanbul klasiklerle buluşuyor” olarak belirlendi. Yerli ve yabancı klasik oyunların izleyiciyle buluşturulacağı dönemin tanıtım toplantısı bugün 11:00’de Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirildi. 

Instagram üzerinden yayımlanan basın toplantısını yüzlerce kişi canlı olarak izledi ve yorumlarla katkıda bulundu. Yorumlarda seyircilerin İstanbul Kent Tiyatroları’nın dönem açılışını heyecanla beklediğini belirten paylaşımlar öne çıktı.

‘GELECEKTE KLASİKLEŞECEK YAPITLARA YER VERİLDİ’

İstanbul Kent Tiyatroları sanatkarı Ayşegül İşsever, 19 Kasım 2021 tarihinden beri İstanbul Kent Tiyatroları’nın genel sanat direktörlüğü vazifesini üstleniyor. İşsever konuşmasına, “bugün klasikleşmiş yapıtların birinci gösterimlerinin her vakit İstanbul Kent Tiyatroları’nda gerçekleştirildiğini” söyleyerek başladı ve İstanbul Kent Tiyatroları’nın bu misyona tıpkı titizlikle devam ettiğini belirtti. 

Yeni müelliflerin oyunlarının da repertuvara dahil edileceğinin açıklandığı toplantıda Ayşegül İşsever, kâfi nitelikli tiyatro müellifinin olmadığını lisana getirerek Kent Tiyatroları’nın birebir vakitte muharrir yetiştirmek için de çalışmalar yapacağını belirtti. İşsever bu bağlamda, “Geleceğin klasikleşecek yapıtlarına de yer vermek istiyoruz” dedi.

‘KLASİKLERİ SEÇERKEN GENÇLERİ DÜŞÜNDÜK’

Öte yandan, İstanbullu gençlerin oyunlara ilgisinin kendilerini çok memnun ettiğini söyleyen İşsever, İstanbul Kent Tiyatroları’nın geçmiş ile gelecek ortasında bir köprü kuracağını ve gençlerin klasiklerle tanışmasının onların hayata bakışını etkileyeceğini düşündüğünü söyledi. İşsever, “Şehir Müelliflerini Arıyor” projesinin bu dönem devam edeceğini de kelamlarına ekledi.

ŞEHİR İÇİ TURNELER 15 BİN İZLEYİCİ AĞIRLADI

İşsever ayrıyeten, İstanbul’un çeperinin daima genişlediğini ve bu nedenle ‘Şehrin Tiyatrosu’ olarak belirlenen misyonun sürdürülebilmesi için kendi sahnelerindeki gösterimlerinin yanı sıra İstanbul’un farklı bölgelerindeki farklı sahnelerde de gösterimler gerçekleştirdiklerini söyledi. İlçeleri seçerken kentin merkezine en uzak noktaya dahi tiyatroyu götürmeyi amaçladıklarını söyleyen İşsever, “Şehrin tiyatrosu İstanbul’un her noktasında!” temasıyla gerçekleştirilen bu gösterimlerin geçen dönem 21 ilçede 15 bin sanatseveri ağırladığını ve bu dönemde da turnelerin devam edeceğini kelamlarına ekledi.

PANDEMİ SÜRECİNİ ATLATTIK

İşsever, kelamlarına şöyle devam etti: “Özellikle son iki yılda, pandemi şartları içerisinde tüm sanat kurumları üzere biz de çok sıkıntı bir devir geçirdik. Pandemi periyodunda sanatkarlarımız üzere seyircilerimiz de çok güç bir devir geçirdi. Ancak hem Kent Tiyatroları ailesi hem de seyircisi olarak biz bu sınavı muvaffakiyetle geçtik ve artık makûs günleri geride bırakmanın, umudumuzu eksiltmeden yüzümüzde tebessümle geleceği birlikte inşa etmenin vakti geldi diyorum.”

İşsever konuşmasının devamında, “Yeni dönem hepimize hoşluklar getirsin, 2022-2023 tiyatro döneminin tüm Kent Tiyatrosu ailesi için ve tiyatroya gönül vermiş tüm meslektaşlarımız için bol alkışlı, sağlıklı ve keyifli geçmesini diliyorum” sözlerine yer verdi.

EKİMDE İKİ PRÖMİYER

Şehir Tiyatroları ekim ayında iki prömiyerle başlayacak. Engin Altan’ın yönettiği, Shakespeare’in “Hamlet”i ile dönem açılışı yapılacak. Daha sonra ise Moliere’in 400. doğum yılına armağan olarak programa alınan “Tartuffe” oyunu Orhan Veli çevirisi ve Yiğit Sert’in yönetmenliğinde İKSV’nin tiyatro festivalinde prömiyer yapacak. 

Arthur Miller’ın “Cadı Kazanı”nın da programda olduğunu söyleyen İşsever, bu oyunun da Yiğit Sert tarafından sahneye konulacağını fakat şaşırtan bir biçimde Kent Tiyatroları tarafından birinci sefer oynanacağını fark ettiklerini ve bu nedenle de çok heyecanlı olduklarını belirtti.

Norveçli muharrir Henrik Ibsen’in “Bir Halk Düşmanı”; Suat Derviş romanından uyarlanan “Fosforlu Cevriye” müzikali; “Godot Geldi”, Haldun Taner’in “Gözlerimi Kaparım Görevimi Yaparım”; Çehov’un “Kuğunun Şarkısı”; “Komik Para”, “Oskar” ve “Çingene Boksör” oyunları sanatseverlerle buluşacak.

Çocuk oyunlarında ise “Benim Küçük Yıldızım”, “Küçük Bir Aile Tatili”, “Bir Kış Masalı”, “Fındıkkıran”, “Bir Gece Masalı” ve “Kış Kraliçesi” oyunları repertuvarda olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir