Honda’nın efsane modeli ‘CB750 Hornet’ yeniden Türkiye’de! Üç renk seçeneği mevcut… Peki CB750 Hornet’in fiyatı ne olacak?

YENİLENEN DİZAYNIYLA GERİ DÖNÜYOR

Honda’nın birinci kere 1998 yılında Avrupa yollarına çıkan modeli Hornet, yenilenen dizaynıyla geri dönüyor.

Hornet, yıllar içerisinde Honda mühendislerinin teknolojileri ile geliştirilerek Honda’nın mirasındaki değerli modellerden biri haline geldi.

İtalya Roma’daki AR-GE tesisinde bilhassa genç şoförlerin beklentileri doğrultusunda güçlendirilen ve tasarımı yenilenen CB750 Hornet, keskin çizgilere sahip minimalist görünüm ile çağdaş bir “streetfighter” usulünü ortaya koyuyor. Honda’ya has istikrar, stabilite ve yol tutuşu özellikleriyle güç-ağırlık oranı sayesinde tüm sürüş şartlarında şoförüne üstün bir sürüş sağlıyor.

Honda için streetfighter konseptini temsil eden yeni CB750 Hornet, Honda’nın günümüz tüketici gereksinimleri ile mirasını sentezleyen model olmasıyla öne çıkıyor.

HONDA’NIN EFSANE MODELLERİNDEN BİRİ… FİYATI AŞİKÂR OLDU

Honda’nın “efsane” modellerinden olan CB750 Hornet, yeni tasarımı ve güçlenen motoruyla 18 Mart’ta 243 bin TL’den başlayan fiyatı ve parlak inci beyazı, grafit siyah ve sarı olmak üzere üç renk seçeneği ile Honda bayilerindeki yerini alacak.

Honda mühendisleri, Hornet’e yüksek performans sağlayan yeni paralel iki silindirli bir motor geliştirdi. 92 beygir gücüne ulaşan yeni Hornet, sınıfında güçlü motosiklet olarak öne çıkıyor.

Hornet, hem şoförlerin yüksek performans beklentisini hem de tıpkı vakitte orta periyotlarda yüksek çekiş gücüyle pratik bir kullanım sunmak üzere tasarlandı.

Tamamen yenilenen kompakt ve hafif iki silindirli 755 cc motora sahip Hornet, 9.500 d/d’de ürettiği 92 HP (67,5 kW) azamî güç ile mirasını muhafazaya devam ediyor. Motor tıpkı vakitte 7.250 d/d’de 75 Nm tork kıymetiyle alt ve orta periyotlar dahil tüm sürüş şartlarında yüksek çekiş gücü sunuyor.

Yeni CB750 Hornet modelinin yenilenmesi için Honda’nın motosiklet üretimi ve geliştirme konusundaki bilgi birikimi ve tecrübesi öne çıkarken, özel egzoz ile birlikte patentli Vortex Akış Kanalları hava akışını hava kutusuna eşit olarak dağıtarak hassas gaz yansısı ve yüksek çekiş gücü sağlıyor.

İki silindirli motorda CBR1000RR-R Fireblade modelinden aktarılan Nikel-Silisyum karbür kaplamadan yararlanıldı. 8 supaplı silindir başı sayesinde tüm bunlar kompakt bir yapıda bir ortaya geliyor. Kaydırmalı debriyaj özelliği, yumuşak bir his sunuyor, vites geçişlerde kolaylık ve sert fren yahut süratli vites düşürme anında art tekerleğin kilitlenmemesini sağlıyor. Hornet, 4,35 lt/100km yakıt tüketimi pahası (WMTC modu) ve 15,2 litrelik yakıt deposuyla 340 kilometrenin üzerinde bir menzil sunuyor.

4 FARKLI SÜRÜŞ MODU

Yeni Hornet’te ayrıyeten, 4 farklı sürüş modu bulunuyor. Entegre Ön Tekerlek Kalkış Denetimi ile programlı Motor Gücü, Motor Freni ve Honda Seçilebilir Tork Denetimi kombinasyonlarını içeren Standart, Spor ve Yağmur sürüş modunun yanı sıra sunulan Kullanıcı modunda ise şoförün şartlara ve sürüş stiline uygun olarak tercih ettiği kombinasyon seçilebiliyor. Bu modlar, sol gidon anahtarı ve TFT ekranı üzerinden yönetilebiliyor.

MODERN TASARIM VE GELİŞMİŞ DONANIM

Yakıt deposu, eşekarısı kanadından esinlenilerek tasarlandı. Keskin dizaynlı ön grenajdan kuyruk dizaynına kadar tüm detaylar Hornet’in sportif karakterini ortaya koyuyor. 16,6 kilogram iskelet tartısına sahip olan yeni Hornet’in, motor performansını yansıtacak biçimde ayarlanan yeni hafif çelik elmas bir iskeleti bulunuyor.

Dik sürüş durumuna uygun 795 mm sele yüksekliği ile doğal oturma durumu için geride konumlandırılan ayaklıklar ve geniş gidonlar farklı şoförlerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Çeviklik ve geri bildirim için yeni çelik salıncakla birlikte ayarlanabilir ön yüke sahip art amortisör, cümbüş faktörünü en üst seviyeye çıkarıyor. LED aydınlatmalar ve sinyaller otomatik olarak kapanıyor, sürüş güvenliği için ise Acil Durum Fren Sistemi bulunuyor.

Honda Akıllı Telefon Sesli Denetim Sistemi (HSVCS) aracılığı ile hem Android hem de birinci defa IOS aygıtlar için sunulan gelişmiş bağlanabilirlik özellikleri ile pratik, okunaklı ve tüm sürüş bilgilerini şoföre anlık olarak aktaran 5 inçlik yüksek çözünürlüklü TFT renkli ekran sürüş keyfini destekliyor. Şoförün tercihine nazaran analog yahut grafik bar olmak üzere 4 tip hız/devir ekranının yanı sıra yakıt göstergesi/tüketimi, sürüş modu seçimi/motor parametreleri, vites seçimi ve dönem sayacında vites değişim uyarısı bilgileriyle gösterge ekranı kişiselleştirilebiliyor.

Panel, sol gidondaki kumanda üzerinden yönetilirken; Honda Akıllı Telefon Sesli Denetim Sistemi (HSVCS) sayesinde sürüş anında telefon görüşmeleri, bildiriler, müzik ve navigasyonun sesli denetimi üzere fonksiyonlara erişim sağlanabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir