Erdoğan Malatya’dan söz verdi

MALATYA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Büyükşehir Belediyesi yanında düzenlenen Malatya mitinginde vatandaşlara hitap etti.

Malatya’nın bugüne kadar kendilerini hiçbir uğraşta yalnız bırakmadığını lisana getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kere da Türkiye Yüzyılı’nın inşasında Malatya’yla birlikte yol yürümekten gurur duyduklarını söyledi.

Asrın felaketinde Malatya’da 78 bine yakın konut, 25 bini aşkın köy meskeni, 27 bini aşkın ahır ve ticari alanın ziyan gördüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, süreksiz barınma muhtaçlıklarını karşılamak için kente 85 bine yakın çadır gönderdiklerini, 36 bini aşkın konteyner kurduklarını anlattı.

“70 BİN HAK SAHİBİ BELİRLENDİ”

Yapılan çalışmalar sonunda Malatya’da 20 bini kırsalda, kalanı kent merkezlerinde olmak üzere yaklaşık 70 bin hak sahibinin belirlendiğini lisana getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz ay inşası tamamlanan 6 bin 181 konutu hak sahiplerine teslim ettik. Hala kentimizde 48 bin 837 konutun imali sürüyor. Yerinde dönüşüm için 32 bin 583 Malatyalı kardeşimiz başvurdu hatta bunlardan 500’ü konutlarını inşa etmeye başladılar. Etraf ve Şehircilik Bakanlığımız, kent merkezindeki meydan ve iş yeri düzenlemelerini yapıyor. Yeni Cami etrafında, Buğday Pazarı civarında, Akpınar Meydanı Emeksiz Caddesi ortasından İnönü Caddesi boyunca Valilik etrafında çalışmalar tüm süratiyle sürüyor. Yeşilyurt’ta da pek çok mahallede proje çalışmaları devam ediyor. İmar ve inşa çalışmaları için kentimize 6 milyar lira ek dayanak sağladık. Hedefimiz, önümüzdeki yılın ortasına kadar tüm hak sahiplerini, konutlarına ve ticari binalarına kavuşturmaktır. Bununla yetinmiyor, depremzede kentlerimizi geleceğe hazırlayacak farklı üretim tesislerini hayata geçiriyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunma sanayi yatırımlarını, zelzele bölgesi kentlerde ağırlaştıracak bir iskân ve istihdam projesi başlattık. ASELSAN firmamız Malatya’da elektronik bakım, tamir ve elektronik kart dizgi tesisi kuruyor. Altyapısı ve üstyapısıyla sarsıntının kentimizdeki tüm izlerini silene kadar durup dinlenmeden çalışacağız.” dedi.

Türkiye’nin, maruz kaldığı onca terör saldırısının, darbe teşebbüsünün, gizli-açık kuşatmanın üzerine yaşadığı sarsıntı felaketinin, maddi manevi ağır bir maliyeti olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kadar insan kaybının ve kentlerin gördüğü ağır hasarın altından kalkmanın kolay olmadığına işaret etti.

Dünyanın bir öteki ülkesinin, Türkiye’nin yaşadıklarını yaşaması hâlinde tekrar toparlanmasının on yıllar süreceğini lisana getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Hamdolsun, biz asrın birlikteliğiyle asrın felaketinin üstesinden geliyoruz. Allah’ın müsaadesiyle Malatya başta olmak üzere tüm sarsıntı kentlerimizi evvelden daha inançlı, huzurlu, canlı, hareketli hâle getirmekte kararlıyız. Hayatını kaybedenleri elbette geri getiremeyiz. Ancak onun dışındaki tüm kayıpları, daha uygunuyla yerine koyacak güce, azme, dirayete sahibiz. Tıpkı yaşadığımız öbür sınamalar üzere zelzelenin de bizi gayelerimizden koparmasına müsaade vermeyeceğiz. Türkiye, diplomasisiyle, iktisadıyla, askerî gücüyle, toplumsal yapısıyla dünyanın en büyük ülkeleri ortasındaki yerini alana kadar gayretimizi sürdüreceğiz. Malatya şahidimiz olsun ki, milletimizin takviyesi ve duası gerimizde olduğu surece de bu uğraşın zaferle sonuçlanmasının önüne kimse geçemeyecektir.”

“BUNUN İSMİ SİYASİ ŞANTAJCILIKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin siyasetinin, eser ve hizmet siyaseti olduğunu tabir ederek, Hazreti Mevlana’nın “Kamil odur ki; koya dünyada bir eser, yapıtı olmayanın yerinde yeller eser” kelamını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“İşte bu anlayışla tüm hayatımızı, ülkemize, insanımıza, kentlerimize eser kazandırmaya adadık. Ülkeye hiçbir yararınız dokunmayacak, millete hiçbir güzel hizmetiniz olmayacak, hiçbir insanın hayatına olumlu istikamette katkı yapmayacaksınız; sonra yalnızca palavra yanlış konuşarak, yalnızca haksızca eleştirerek, yalnızca hoyratça enaniyet yaparak siyaseti domine etmeye çalışacaksınız. Bunun ismi siyasi şantajcılıktır. Türkiye, bugüne kadar ne çektiyse emek ve heyecanla hazırlanmış vizyonu, programı, projesi olmayan zübük siyasetçi tiplerinden çekmiştir. Yalnızca ‘Öteki ne veriyorsa beş fazlası benden’ palavrasıyla ülkede inanç ve istikrar iklimini bozmaktan öbür bir iş yapmayan bu başların elinde heder olan yıllarımıza ve imkânlarımıza acıyarak bakıyoruz. Maalesef son periyotta bu habis siyaset stilinin yine hortlamaya başladığını görüyoruz. Milletimizin sandıkta ne siyasi şantajcılara ne zübük siyasetçilere prestij etmeyeceğine inanıyorum. Malatya’nın birliği, beraberliği, kardeşliği, dayanışmasıyla, bu bahiste tüm Türkiye’ye örnek olacağından kuşku duymuyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mitinglerde kullandığı tırın içerisinde yer alan haritada, Malatya’nın üzerini raptiyeyle işaretledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir