Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın açılış tarihi belli oldu

Kozuva yaptığı açıklamada imali devam Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın 2023’ün Şubat ayında tamamlandığını söyledi, Kozuva Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Lideri Süleyman Kozuva, Yaklaşık 90 bin metrekareye yakın kapalı alanın hazır olduğunu belirten Kozuva, “Biz açmaya kalksak burayı 29 Ekim’de açabiliriz. Açmak istememizin sebebi 3 etabı da birebir anda açmak istememiz. 40 milyon avro fazla para harcayarak biz 3 etabı bitirmenin gayesindeyiz.

Buranın tam bitmiş hali Şubat 2023 üzere görünüyor. Burada 1500 kişi 3 vardiya halinde çalışıyor. 2023 yılının başında yollar da bitecek. Süratli tren, konusunda da 1-2 yıllık bir gecikme yaşanacağını düşünüyorum” dedi.

Bölgesel Havalimanı’nın alt ve üstyapı işlerini üstlenen Kozuva Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Lideri Süleyman Kozuva, inşaat alanını Mersin, Adana ve Tekirdağ’dan gelen basın mensuplarıyla gezdi. Burada Gazetecilere havalimanıyla ilgili bilgiler veren Kozuva, “Bu bölgede Çukurova Havalimanı’nı yapıyoruz. Çukurova Havalimanı bu bölgenin havalimanı olacak. Ne Tarsus’un, ne Adana’nın, nede Mersin’in havalimanı olacak burası. Burası bölge havalimanı olacak. Bu bölgeye paha katacak bir havalimanı olacak. Çukurova Havalimanı açıldığında Türkiye’nin 4. Büyük havalimanı olacak. Kargo’da 2. Büyük havalimanı olacak. Bu bölgenin kargoya çok büyük gereksinimi var. Adana Havalimanımız bu güne kadar çok fazla hizmet verdi. Adana Havalimanı’nı 12 bin metre kare bir alanda hizmet ediyor. Buda bu bölgeye yakışık almıyor ve kaldırmıyor.

“90 BİN METRE KARE KAPALI ALANIMIZ HAZIR”

Temel atma merasimi yapmadığını hatırlatan Kozuva, “Açılış kurdelesini keseceğim demiştim. İnşallah bunu yapacağız. Bizim havalimanımız 3 etap da yapılacak bir havalimanıydı. Birinci etabımız 7 milyon yolcuya kadar, 60 bin metre kareydi terminal binamız. İkinci etap havalimanımız 7 milyon ile 9 milyon ortası yolcu ulaştığı vakit 85 bin metre kareye çıkıyorduk. 3 etabımız 9 milyondan sonra 107 bin metre kareye çıkıyorduk. Buranın birinci açıldığı vakit yaptığımız hesaplamalarla 5-5.5 milyon civarında bir yolcusu olacak. Ancak biz dedik ki birinci ikinci etap olarak yapmayalım, 12 yıldan beri kanayan bir yara var burada. Yapmışken 3 etabı bir ortada yapalım dedik. Bizim şuanda yaptığımız 107 bin metre kare bir bina var. Açmış olsam burayı 2 ay evvel açardım. Şuanda yüzde 80 ile 85 ortasında tamamladık. Bugün bizim 90 bin metre kare kapalı alanımız hazır. Biz açmaya kalksak 29 Ekimde açabiliriz. Açmak istememizin sebebi 3 etabı tıpkı açmak istememiz. 60 bin metre kareyi 1.5 ay evvel açabilirdim. Burası uluslar ortası havalimanı sonuçta burası. Uluslar ortası havalimanında inşaatın devam etmesi büyük bir problem olacaktı. Hatta 40 Milyon Euro harcayarak biz 3 etabı birden bitiriyoruz. Sahiden burası için çok artı olacak olan bir yer olacak” sözlerini kullandı.

Bu havaalanı bitecek mi açılacak mı diye sorular geliyor. Biz burada temel atma merasimi yapmadık. Tüm hesaplamalar yapılarak buranın projesi yaptı. 2023 yılının başında yollar da bitecek. Süratli tren, konusunda da 1-2 yıllık bir gecikme yaşanacağını düşünüyorum.

ADANA HAVALİMANI KAPATILACAK MI?

İnşaat maliyetleri ve işletme sarfiyatları ile ilgili de bilgiler veren Kozuva, “Buranın toplam maliyeti 174 milyon Euro. 25 yıl boyunca devlete vereceğimiz kira ve işletme sarfiyatları de 550 milyon Euro. Yapılan kontratlar kapsamında yıllık 2 milyon 600 bin yolcu garantisi var. Biz, böylesi bir havalimanında yıllık 2 milyon 600 bin yolcu taşıyamıyorsak; o vakit kapatalım daha güzel. Ayrıyeten yıllık 2.6 milyon yolcu taşırsak; o vakit buranın elektrik maliyetini yalnızca karşılamış oluruz” dedi.

Adana Havalimanı’nın kapatılacağı ilgili sürece sonra karar verileceğini tabir eden Kozuva, “Orası devletin alabileceği bir karar. Bizim, bu karara müdahale etme üzere bir talihimiz yok. Lakin benim şahsi fikrimi soracak olursanız ben, Adana Havalimanı’nın kapanmasını isterim. Neden? Zira oradaki yolcular da bu havalimanını kullanmalı. Sonuçta biz firma olarak, Çukurova Bölgesel Havalimanı’nı 25 yıl işleteceğiz. Yapmış olduğumuz mukavelelerde Adana Havalimanı ile ilgili unsurlar de var, lakin bu mevzuda son karar, Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın hizmete girmesi sonrasında verilecek. İstanbul Havalimanı yapıldı biliyorsunuz. Tekirdağ’a 150, Edirne’ye 300, Çanakkale’ye 500 kilometre uzaklıkta. Bana burada işleyiş çok kıymetli. Pegasus Havayolları, şu anda Adana Havalimanı’nda dış çizgilerden kalkıyor. Adana Havalimanı’nı yalnızca ve yalnızca 12 bin metrekare. Yakışıyor mu? Yakışıyorsa kalsın. Hakikaten bu bölgeye yakışıyorsa kalsın. Orada çok daha farklı şeyler yapılabilir. Eğitim uçuşları yapılabilir. Havacılıkla ilgili yeniden bir merkez olabilir. Fuarlar düzenlenebilir. Orada her türlü şey yapılabilir. Lakin tekrar söylüyorum, bu hususta kararı verecek olan biz değiliz. Kendi fikrim olarak, bu bölgeye yakışmayan bir havalimanından bahsediyoruz. Orası da büyütülüp, pistleri uzatılabilirdi ancak maalesef, kentin göbeğinde kaldı. Ben, olaya Mersin ya da Adana penceresinden bakmıyorum. Bölgesel olarak düşünüyorum. Burası yalnızca Adana’nın, Mersin’in, Tarsus’un ya da Osmaniye’nin değil, bölgesel bir havalimanı. Bu nedenle bölgenin sahip çıkması gerekiyor. Havalimanının Adana’ya uzaklığı 35; Mersin’e de 45 kilometre. Yani Mersin’e daha uzak bir havalimanı. Taksi ve otobüs duraklarından bahsedelim. Şu anda her iki işletmedeki arkadaşlarımız şu an ne yapıyorlarsa tekrar birebir işi yapacaklar. Şu anda orada 30 taksi varsa, burada 100 olacak. 10 otobüs çalışıyorsa bu 40 olacak. Bu bölgeye esasen kâfi olacak.

ÇUKUROVA BÖLGESEL HAVALİMANI İLE İLGİLİ TEKNİK BİLGİLER

Terminal binası 1. etap 60bin metrekare ve 2. etap 25bin metrekare ile toplamda 85bin metrekare tamamlandı, 3. etabın biten kısmı ile bir arada tamamlanan kısım 103bin metrekare. İmaline devam edilen 3. etabın bitmesiyle birlikte 110 bin metrekare alana çıkacak.  Yıllık hedeflenen yolcu sayısı 12 milyon. Türkiye’de kargoda ikinci büyük hub olacak. Yolcu taşımada 4. büyük havalimanı. Türkiye’nin Ortadoğu ülkelerine açılan kapısı olacak. 2 pist, 1 adet yolcu apronu, 1 adet kargo apronu ve 1 adet özel uçaklar apronu bulunacak. Vatandaşa rahat ve konforlu hizmet vermek için 52 adet bilet check-in bankosu yer alacak. Yurt dışına gidecek vatandaşlar ve Türkiye’ye gelecek konuklar için 10 adet gidiş katında 12 adet giriş katında olmak üzere toplamda 22 adet pasaport bankosu bulunacak. Projede bin 68 araçlık kapalı, 26 açık otobüs parkı ve 60 açık taksi parkı olmak üzere toplamda bin 154 araçlık otopark hizmet verecek olup bununla birlikte başka takviye ünitelere ilişkin binalarda bulunan otoparklarla bu sayılar çok daha artmaktadır. Havalimanı, bir adet 60 metre genişliğinde, 3 bin 500 metre uzunluğunda ana pisti; bir adet 45 metre genişliğinde, 3 bin 500 metre uzunluğunda yedek pisti; taksi yolları ile özel, kargo ve yolcu olmak üzere yaklaşık 50 uçağa hizmet verebilecek apronlara sahip. Proje, yüzde 85 oranında tamamlandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir