Çekirge Dağı deprem sırasında yarıldı: Köylüler tedirgin… Dağdan hâlâ sesler geliyor…

Adıyaman’ın Tut ilçesindeki Çekirge Dağı’nda, fay sınırının geçtiği bölgelerde oluşan yarıklar ve yer kayması, zelzelenin boyutunu gözler önüne seriyor.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen zelzeleler, Adıyaman’da da can kayıpları ve hasara neden oldu.

Tut ilçesine bağlı Yaylımlı köyünün güneyinde bulunan Çekirge Dağı’nda da zelzelenin tesiriyle yarıklar oluştu, birtakım yerlerde ise toprak kayması yaşandı. Sarsıntı sonrası toprak kayması ve sel nedeniyle yayaların kullanımına kapanan bölge dronla görüntülendi.

Köy sakinleri, 6 Şubat saat 04.17’de meydana gelen zelzelede dağdan gelen gürleme sesiyle uyandıklarını söz etti.

Deprem şiddetinin çok fazla olduğunu ayakta durmakta bile zahmet çektiklerini tabir eden Tunç, “Büyüklerimiz bu türlü bir olayın yaşanmadığını söyler, anlatırlardı. Sarsıntı anında kendimi dışarı attıktan sonra, karşıdaki dağdan bir gürültü geldi, o sırada domuzlar, geyikler oradaki hayvanların bağrışma sesi geliyordu. Köydeki köpekler de dehşetlerinden boş topraklara kaçtılar” dedi.

‘Kıyamet kopuyor zannettik’

Tunç, yol ve kırsal kesitlerde yarıkların görüldüğünü anlatarak, “Depremle birlikte dağ yıkılmaya başladı, köyde ‘bu dağ üstümüze gelecek, buradaki barajın önünü kapatıp su altında kalıp boğulacağız’ dedik, o dehşet vardı. Dağdan gelen sesi anlatmak mümkün değil, dozer, panzer sesi üzere kıyamet kopuyor zannettik. Bu dağ olağandı, sarsıntı olunca fay çizgisi oradan geçmiş, patlatmış” diye konuştu.

Dağdan sesler geliyor

Depremden sonra dağdan vakit zaman seslerin geldiğini ve hala kaymanın devam ettiğini anlatan Tunç, “Yollarda da yarıklar oluştu, bunlar daima zelzeleden sonra oldu. Sel öncesinde köyden gençler gitti, yarıkların oluştuğu yerlerden ‘tank geçer’ diyorlar. Sarsıntıdan sonra sesler geliyor, dağ hala iniyor. Dağın eteklerinde de fıstık bahçeleri vardı, oralara da sel vurdu, her yere taş geldi. Bu dağın ismi Çekirge, buralarda Karadağ derler, bu dağ zelzeleden sonra beyaza dönüştü, ağardı.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir