Bakan Kurum: Türkiye yüzyılı vizyonu çerçevesinde yüzyıllık planları hayata geçiriyoruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ankara’da düzenlenen İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na başkanlık etti. Burada konuşan Bakan Kurum, geçen ay gerçekleşen heyet toplantısında Ulusal Katkı Beyanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine gelecek olan İklim Kanununa dair görüşmeler gerçekleştirildiğini hatırlattı. Bugün gerçekleşen toplantıda ise Ulusal Katkı Beyanı’nın kesin halini görüşecek karar varılacağını bildirdi.

Mısır’da 6-18 Kasım’da düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) 27. Taraflar Konferansı’na (COP27) katılacaklarını söyleyen Bakan Murat Kurum, nihai biçimi verilen Ulusal Katkı Beyanı’nı, BM İklim Değişikliği Çerçeve Kontratı Sekretaryası’na sunacaklarını tabir etti.

Bakan Kurum, Mısır’da yapılacak toplantı öncesinde Bakanlık tarafından gerçekleştirilmesi hedeflenen bahislerin bu toplantıyla netleşeceğini vurgulayarak “Mısır’da yapacağımız toplantı öncesinde hem iklim değişikliğiyle çabamızı, hem de Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu ‘Türkiye Yüzyılı Vizyonu’ çerçevesinde önümüzdeki 30 yıla ait tüm bakanlıkların ortaya koyacağı irade ve belirleyeceğimiz gayeler, atacağımız adımları netleştirecek. Önümüzdeki 30 yıla 2053’e ait stratejileri netleştirmiş olacağız. Yüzyıllık planları hayata geçiriyoruz ve bu noktada bugün alacağımız kararla, önümüzdeki yüzyıla ait ülkemiz, dallarımız ve geleceğimiz ismine alacağımız en değerli kararlardan olacağını düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

“ÜLKEMİZİN, KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Bakan Kurum, insanı ve doğayı merkeze alarak yürüttükleri kentleşme modeline vurgu yaparak, “Medeniyetimizin bize tanım ettiği kentleşme modeliyle, çevreyi, insanı, doğayı merkeze alan toplumsal devlet anlayışıyla başlattığımız, sürdürülebilir devlet anlayışına geçeceğimiz bir sistemin omurgasını oluşturacak. Kendi kendine her alanda yeten ülkeler bundan sonraki süreçte de çok daha fazla öne çıkacak. Burada belirleyeceğimiz ve alacağımız kararlar, ülkemizin tarımda, güç dalında, turizmde, etraf ve şehircilikte kendi kendine yeten bir ülke olması için çalışmalarımızı yürütüyoruz.” diye konuştu.

“İKLİM KANUNU; ÜLKEMİZİ 2053 NET SIFIR EMİSYON GAYESİ VE YEŞİL KALKINMA YOLUNDA, DÜNYADA MODEL BİR ÜLKE YAPACAK”

Türkiye’nin yeni yüzyılda iklim değişikliği ile uğraş örnek olacağını tabir eden Bakan Kurum, TBMM’de çıkacak İklim Kanunuyla 2053 net sıfır emisyon amacı ve yeşil kalkınma yolunda, dünyada model bir ülke olacağını tabir etti. Dünya’nın geleceği için Bakanlık olarak kıymetli adımların atıldığını söyleyen Bakan Kurum, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu ‘2053 net sıfır emisyon’ gayesini yakalamak için bakanlıklarımızda atılacak adımları belirlememiz gerekiyor. Bu maksatlar, doğrultusunda şahıslar değişse de Bakanlıklarımızca atılan adımlar, ülkemizin tabiatla dost bir formda kalkınmasında rol alacaktır. Bizim medeniyetimizde aldığımız ilhamla; tarihi yapıtlarımızı, doğal güzelliklerimizi de korumak zorundayız. Türkiye Yüzyılı Vizyonu’na ait bakanlıklarımız çalışmalarını sundu. Biz de etraf, şehircilik ve iklim değişikliği mevzularında çalışmalarımızı yapıyoruz. Ülkemizin renklerini ve doğayı merkeze alan Ulusal Katkı Beyanı’nı hazırlarken; vatandaşımızı, sanayicimizi, çiftçimizi, toplumun tüm kesitlerini içine alan, kimsenin geride bırakılmadığı anlayışıyla çalışmaları yürütmek zorundayız. Ortak müşterekte buluşmak zorundayız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir