AYM’den Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan için karar: Soruşturma yeniden yapılacak

AYM, katıldığı bir aksiyonda; Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’ı gözaltına alırken karşıt kelepçe takmaya çalışarak kolunu kıran polislerin kapatılan soruşturma evrakının yine açılmasına karar verdi.

AYM, makus muamele yasağının ihlal edildiğini belirterek Elvan’a 20 bin TL manevi tazminat ödenmesine de hükmetti.

AYM’nin bugün Resmi Gazete’de yayınlanan kararının münasebetinde şunlar belirtildi:

“Başvurucunun kolunun kırık olduğu doktor muayenesinde ortaya çıkmasına karşın bu olay hakkındaki soruşturma lakin müracaatçının şikayeti üzerine başlatılmıştır.

-Başsavcılık, soruşturma evrakında mevcut kamera kayıtlarının içeriği konusunda eksper incelemesine başvurmuştur fakat alınan eksper raporu son derece yetersizdir. Müracaatçının nasıl ve kim/kimler tarafından kelepçelendiği açıklanmamıştır.

-Başsavcılıkça verilen kararda müracaatçının misyonlu polislere zorluk çıkarıp gözaltına alınmamak için direndiği, olayda sıkıntı kullanma yetkisinin aşılmadığı belirtilmesine karşın müracaatçının polislere nasıl direndiği, bu direnme karşısında polislerin ne halde güç kullandığıyla ilgili bir açıklama yapılmamıştır. Bu durum güç kullanımının gerekli olup olmadığının, gerekli ise karşılaşılan direnişe göre orantılı olup olmadığının tespitini engellemiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir