AKP’li Tunç: Cumhurbaşkanımızın okuduğu şiirle, İmamoğlu’nun hakimlere hakaretini eş tutamayız

AKP Küme Başkanvekili Yılmaz Tunç, YSK üyelerine hakaret ettiği teziyle 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezasına çarptırılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili “Cumhurbaşkanımızın Siirt’te okuduğu şiirle, İmamoğlu’nun yargıçlara hakaretini eş tutamayız” dedi. 

AKP Küme Başkanvekili Yılmaz Tunç, Ulus ilçesine bağlı Kozanlı Köyü’nde vefat eden bir imamın cenaze merasimine katıldı. Daha sonra Ulus ilçesindeki millet parkı imalini inceleyen Tunç, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen mahkumiyet kararını kıymetlendirdi. 

YSK üyelerine bir hakaret yokmuş üzere algı oluşturulduğunu söyleyen Tunç, “Bunu eleştirebilirsiniz. Bu karar üzerinden bunu fırsat bilip bir grup mağduriyetler çıkarmanın hakikat olmadığını düşünüyoruz. YSK üyelerine yönelik ‘Bu seçimi iptal edenler ahmaktır’ kelamı Yargıtay kararlarına nazaran elbette ki cürüm teşkil ediyor. Mahkeme de bu hususta kanaatini belirtti. Bu kabahatin unsuları oluştu mu oluşmadı mı istinaf sürecinde bunlar değerlendirilecektir” dedi. 

“Altılı Masa’nın kendi içerisinde rekabeti kelam konusu” 

“Mahkeme kararı üzerinden bu mahkeme kararının talimatla verildiğini, iktidarın baskısıyla verildiği tarafındaki argümanları külliyen reddediyoruz” diyen Tunç, “Burada Altılı Masa’nın kendi içerisinde rekabeti kelam konusu. Bu rekabetin bu kararla ortaya nasıl çıktığını ve nasıl birbirine düştüklerini görüyoruz. Bilhassa karar açıklanır açıklanmaz bir bayram havasında kutlama yapılması aslında bütün fotoğrafı daima birlikte görüyoruz” tabirlerini kullandı. 

Tunç, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın okuduğu şiir yüzünden mahpusa atılması ile İmamoğlu hakkında verilen kararın benzetilmesinin kabul edilemeyeceğini aktararak şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımızın Siirt’te okuduğu şiirle İmamoğlu’nun yargıçlara hakaretini eş tutamayız. Orada Cumhurbaşkanımız mağdurların mazlumların hakkını koruyan, insan haklarını koruyan, Siirt’te Ziya Gökalp’in ders kitaplarında yer alan şiirini okuduğu için hapsedildi ve 4 yıl İstanbul’u yaşanabilir hale getirdikten sonra mahpusa atıldı. Mahpusa atılırken beşerler gözyaşları ile uğurladılar. Fakat burada bir kabahat kelam konusu. Burada bir hakaret hatası kelam konusu münasebetiyle bir halk savunuculuğu yok. Yargıçlara bir hakaret var. Bu hakaretin de mahkeme tarafından hata teşkil edildiğine yönelik bir karar var. Bu karar da kesin bir karar değil. İstinafı ve temyizi var. Burada süreçleri tamamlamadan mağduriyet varmış üzere hatta bu mağduriyeti bayram üzere nasıl kutluyorsunuz. Milletimiz neyin ne olduğunu çok âlâ biliyor ve gözlemliyor. Bunun karşılığını da yeri geldiğinde verir”.(İHA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir